Mar 13, 2026 Læg en besked

API 5L PSL2 X52 Spiral nedsænket buerør

info-252-200info-225-225

API 5L PSL2 Grade X52 er et standard, bredt tilgængeligt og almindeligt specificeret premium-produkt til fremstilling af Spiral Submerged Arc Welded (SSAW) stålrør[citat:1, citat:5, citat:10]. Denne kombination tilbydes af adskillige globale producenter til kritisk olie- og gastransmission, offshore-rørledninger og højtryksapplikationer, hvor forbedret kvalitet og garanteret sejhed er påkrævet [citation:2, citation:5, citation:10].

Betegnelsen "API 5L PSL2 Grade X52 Spiral Submerged Arc Pipe" kombinerer den meget-anvendte X52 styrkekvalitet med det forbedrede PSL2 kvalitetsniveau, produceret ved hjælp af den økonomiske spiralsvejseproces til applikationer med stor-diameter og høj-pålidelighed [citation:2, citation:10].

📋 Nøglespecifikationer for API 5L PSL2 Grade X52 SSAW-rør

Tabellen nedenfor opsummerer de primære specifikationer for dette produkt, baseret på omfattende industridata [citat:1, citat:2, citat:5, citat:8, citat:10].

Attribut Beskrivelse
Standard API 5L: "Specifikation for Line Pipe" (tilpasset ISO 3183) [citat:2, citat:5].
Produktspecifikationsniveau PSL2: Det forbedrede kvalitetsniveau for linjerør, med strengere krav end PSL1, herunder strammere kemikontrol, maksimale styrkegrænser, obligatorisk Charpy-slagtest og strengere NDT [citat:2, citat:5, citat:10].
Stålkvalitet X52 (L360): En medium-styrkekarakter. "X52" betegnelsen angiver en minimum flydespænding på52.000 psi (359 MPa)[citat:2, citat:4, citat:6].
ISO-betegnelse L360[citat:2, citat:8].
Fremstillingsproces Spiral (spiralformet) neddykket buesvejsning (SSAW/HSAW): Fremstillet af varm-valset stålspiral, hvor svejsesømmen løber kontinuerligt i en spiral langs rørets længde. Svejset ved hjælp af dobbelt-sidet automatisk neddykket buesvejsning med fuld penetration [citation:1, citation:5, citation:9, citation:10].
Kemisk sammensætning (max %) [citat:1, citat:2, citat:4, citat:8, citat:10] Kulstof (C):0,22-0,24 % maks. (strammere end PSL1's 0,26-0,28 %)
Mangan (Mn):1,40 % maks
Fosfor (P):0,025 % maks. (strammere end PSL1's 0,030 %)
Svovl (S): 0,015 % maks(50 % reduktion fra PSL1's 0,030 %)
Niobium + V + Ti:0,15 % maks
Silicium (Si):0,45 % maks
Mekaniske egenskaber [citat:2, citat:3, citat:8, citat:10] Udbyttestyrke: 360-531 MPa (52.000-77.000 psi)rækkevidde – begge deleminimum og maksimumspecificeret
Trækstyrke: 460-760 MPa (66.000-110.000 psi)rækkevidde
Udbytte-til-trækforhold:Mindre end eller lig med0.93maksimum
Charpy effekt: Obligatorisk– typisk 27-41J ved specificeret temperatur (ofte 0 grader, -20 grader eller -30 grader) [citat:2, citat:3, citat:10]
Typisk størrelsesområde [citat:1, citat:5, citat:7, citat:9, citat:10] Udvendig diameter:219 mm til 4064 mm (ca. . 8" til 160")
Vægtykkelse:3,2 mm til 40 mm (fælles område 5-26 mm)
Længde:3 m til 18 m standard; op til 50 m til rådighed for specifikke applikationer
Nøgletestkrav [citat:2, citat:5, citat:10] Obligatorisk Charpy Impact Testved specificeret temperatur
Træktestat verificere både minimums- og maksimumsgrænser
Kemisk Analysemed strammere PSL2-grænser (især S mindre end eller lig med 0,015 %)
Affladnings- og bøjningstestfor svejseintegritet
100 % ikke-destruktiv testaf svejsesøm (UT/RT)
Hydrostatisk testhvert rør
Hårdhedstestningfor sure servicekarakterer
Almindelige applikationer [citat:2, citat:5, citat:6, citat:9] Højtryksolie- og gastransmissionsrørledninger-; offshore rørledninger; koldt klima rørledninger, der kræver garanteret sejhed; indsamling og transmission af naturgas; produceret vand linjer; rørledning station; kritisk infrastruktur; regulerede rørledninger (FERC, DOT, FEMSA ledninger).
Certificering Mølleprøvecertifikat tilEN 10204 Type 3.1med fuldstændige testresultater og sporbarhedsregistreringer. API-monogram tilgængeligt fra licenserede møller [citation:1, citation:5].

📊 API 5L PSL2 Grade X52: Kemiske og mekaniske egenskaber

Kemisk sammensætning [citat:1, citat:2, citat:4, citat:8, citat:10]

Element PSL2-specifikation PSL1 sammenligning
Kulstof (C) Mindre end eller lig med 0,22-0,24 % 0,26-0,28 % (strammere kontrol)
Mangan (Mn) Mindre end eller lig med 1,40 % Samme rækkevidde
Fosfor (P) Mindre end eller lig med 0,025 % 0,030 % (strengere)
Svovl (S) Mindre end eller lig med 0,015 % 50 % reduktion fra PSL1's 0,030 %
Nb+V+Ti Mindre end eller lig med 0,15 % Ikke specificeret i PSL1

Mekaniske egenskaber [citat:2, citat:3, citat:8, citat:10]

Ejendom PSL2-krav Betydning
Udbyttestyrke 360-531 MPa Både minimum OG maksimum angivet
Trækstyrke 460-760 MPa Både minimum OG maksimum angivet
Udbytteforhold (Y/T) Mindre end eller lig med0.93 Sikrer tilstrækkelig duktilitet
Effektenergi Større end eller lig med 27-41J @ specificeret temp Obligatorisk, i modsætning til PSL1

📏 Dimensionsspecifikationer

API 5L specificerer følgende tolerancer for SSAW-rør [citation:1, citation:3, citation:7]:

Parameter Størrelsesområde Tolerance
Udvendig diameter < 60.3 mm -0,8 til +0.4 mm
  60,3 mm til 168,3 mm ±0.0075D
  168,3 mm til 610 mm ±0,0075D (maks. ±3,2 mm)
  610 mm til 1422 mm ±0,005D (maks. ±4,0 mm)
Vægtykkelse Mindre end eller lig med 5 mm ±0,5 mm
  5 mm til 15 mm ±0.1t
  Større end eller lig med 15 mm ±1,5 mm
Ligehed Alle størrelser Mindre end eller lig med 0,1 % af den samlede længde

Standard diameterområde:219 mm til 4064 mm (8" til 160") [citat:1, citat:5, citat:7, citat:10]

📊 Hvor X52 passer blandt API 5L PSL2-kvaliteter

X52 er placeret som den mest almindelige "overgangsklasse" mellem lav-opsamlingssystemer og høj-transmissionsrørledninger [citation:2, citation:6]:

Grad Udbytte (min, MPa) Udbytte (maks., MPa) Typisk anvendelse
B 245 448 Opsamling af lavt-tryk, forsyningsselskaber [citation:2, citation:3]
X42 290 496 Samlelinjer, distribution [citat:2, citat:3]
X46 317 524 Medium-trykopsamling
X52 360 531 Transmission, indsamling, proces - MEST ALMINDELIGE[citat:2, citat:3]
X56 386 544 Transmissionsrørledninger
X60 414 565 Højtryks-transmission [citation:2, citation:3]
X65 448 600 Højt-tryk, offshore [citation:2, citation:3]
X70 483 621 Lang-distance,-højtryk [citation:2, citation:3]
X80 552 690 Trunkledninger med ultra--højtryk [citation:2, citation:3]

🔍 Nøglepunkter at forstå

Hvad "PSL2 Grade X52" betyder: Denne specifikation kombinerer den meget-brugte X52-kvalitet (360 MPa minimumsudbytte) med de forbedrede kvalitetskrav i PSL2. Resultatet er et rør med360 MPa minimum flydespændingder også byder pågaranteret stødsejhed, strammere kemikontrol (især svovl mindre end eller lig med 0,015%), maksimale styrkegrænser (mindre end eller lig med 531 MPa) og fuld sporbarhed[citat:2, citat:5, citat:10].

Hvorfor vælge PSL2 Grade X52?PSL2 Grade X52 er angivet, når [citat:2, citat:5, citat:10]:

Lav-temperaturservice kræver garanterede slagegenskaber (ofte -20 grader til -45 grader)

Projektspecifikationer kræver PSL2-kvalitet (fælles for regulerede rørledninger)

Forbedret dokumentation og sporbarhed er påkrævet ved kode

Maksimale styrkegrænser kræver kontrol for at forhindre feltsvejseproblemer

Sur service kræver lavt svovlindhold (mindre end eller lig med 0,015%)

Lovoverholdelse (FERC, DOT, FEMSA linjer) er påkrævet

Kritiske applikationer, hvor omkostningspræmien for PSL2 er berettiget

Slagprøvetemperatur: Standard Charpy test er kl0 gradermed minimum 27J, men lavere temperaturer (-20 grader, -30 grader, -45 grader) kan specificeres til krævende applikationer [citat:2, citat:10]. Nogle producenter tilbyder X52 med garanteret stød ved -30 grader som standard.

Sur Service Mulighed: For H₂S-holdige miljøer, specificerX52N eller X52QSkvaliteter med supplerende krav, herunder hårdhedstest (mindre end eller lig med 248 HV10) og HIC/SSC-test i henhold til NACE MR0175/ISO 15156 [citat:2, citat:4].

SSAW Fordele til PSL2: Spiralsvejseprocessen giver specifikke fordele for PSL2-rør med stor-diameter [citation:5, citation:7, citation:10]:

Mulighed for stor diameter: Kan økonomisk producere rør op til 160" diameter – SSAW er den eneste proces, der effektivt kan producere diametre over 56" til X52 PSL2

Omkostningseffektivitet: 20-30 % lavere pris end LSAW for meget store diametre

Lange Længder: Op til 50 m længder reducerer feltsvejsekravene med op til 40 %

Stressfordeling: Spiralsvejsesøm spreder spændingen mere jævnt end lige søm

Svejsekvalitet: Dobbelt-dykket buesvejsning sikrer fuld penetration med 100 % NDT

📝 PSL2 vs. PSL1 sammenligning for X52 SSAW Pipe

Tabellen nedenfor fremhæver de kritiske forskelle mellem PSL1 og PSL2 til X52, og demonstrerer hvorfor PSL2 er premiumvalget [citation:2, citation:5, citation:8, citation:10]:

Feature PSL1 klasse X52 PSL2 klasse X52 Betydning
Kulstof (C) max 0.26-0.28% 0.22-0.24% Bedre svejsbarhed, lavere HAZ-hårdhed
Svovl (S) max 0.030% 0.015% 50 % reduktion– kritisk for sejhed og HIC-modstand
Fosfor (P) max 0.030% 0.025% Forbedret sejhed og svejsbarhed
Udbyttestyrke Kun 360 MPa min 360-531 MPa rækkevidde Forhindrer over-materialer, der kan forårsage svejseproblemer
Trækstyrke Kun 460 MPa min 460-760 MPa rækkevidde Sikrer ensartede mekaniske egenskaber
Udbytteforhold (Y/T) Ikke specificeret Mindre end eller lig med 0,93 Sikrer tilstrækkelig duktilitet
Effekttestning Ikke påkrævet Obligatorisk(27-41J @ specificeret temp) Garanterer sejhed ved lav-temperatur
Kulstofækvivalent Ikke påkrævet Beregnet og kontrolleret Sikrer god feltsvejsbarhed
Hårdhedskontrol Ikke specificeret Mindre end eller lig med 250 HV10 (sur: 248 HV10) Vigtigt til sour service-applikationer
Bedst til Generel service, vandledninger, tempererede klimaer Kritisk service, lav-temperatur, offshore, regulerede rørledninger  

🔧 Fremstillingsproces for API 5L PSL2 Grade X52 SSAW rør

Fremstillingsprocessen følger forbedrede PSL2-kvalitetskontroller med yderligere test- og dokumentationskrav [citat:1, citat:9, citat:10]:

Forberedelse af råvarer: Varmt-valsede stålspoler, der opfylder PSL2-kemikravene (især lavt svovlindhold Mindre end eller lig med 0,015%) nivelleres, inspiceres og kant-fræses. Hver spole er identificeret for fuld sporbarhed [citation:1, citation:10].

Spiraldannelse: Stålbåndet formes kontinuerligt til en cylindrisk form i en specifik helixvinkel (typisk 50-70 grader) ved stuetemperatur [citation:1, citation:5].

Nedsænket buesvejsning: Dobbelt-automatisk neddykket buesvejsning (indvendig og udvendig) skaber spiralsømmen med fuld penetration. Svejseprocedurer er kvalificeret i henhold til PSL2-krav med streng parameterkontrol [citat:1, citat:9].

Ikke-destruktiv testning: 100 % ultralyd (UT) og/eller radiografisk (RT) inspektionaf hele svejselængden med PSL2 acceptkriterier. Moderne faciliteter bruger automatiserede kontinuerlige UT-systemer [citat:1, citat:5, citat:10].

Hydrostatisk test: Hvert rør testes individuelt for at verificere trykintegritet; testparametre styres automatisk og registreres med tryk-tidsdiagrammer [citation:1, citation:5].

Mekanisk prøvning: Træktest (bekræfter både min og maks. grænser), udfladningstest, bøjningstest ogobligatorisk Charpy slagtestpå uædle metal, svejsning og HAZ ved specificeret temperatur [citat:2, citat:5, citat:10].

Slut efterbehandling: Ender forberedt (almindelige eller affasede iht. ASME B16.25) til feltsvejsning; endeflade vinkelret kontrolleret til Mindre end eller lig med 3 mm [citat:1, citat:9].

Belægning: Valgfri udvendige belægninger (3LPE, FBE, 3LPP, stenkulstjæreepoxy) og indvendige foringer til rådighed til korrosionsbeskyttelse [citat:1, citat:9, citat:10].

🏭 Ansøgninger og udvælgelsesgrundlag

API 5L PSL2 Grade X52 SSAW-rør bruges i krævende applikationer, hvor forbedret kvalitet er påkrævet [citat:2, citat:5, citat:6, citat:9, citat:10]:

Anvendelse Hvorfor PSL2 Grade X52 er specificeret Typiske krav
Højtryksgastransmission{{0} Garanteret Charpy-slagsejhed ved 0 grader til -30 grader sikrer duktil adfærd under vinterforhold; maksimale styrkegrænser forhindrer svejseproblemer Slagtest ved -20 grader, 100 % NDT
Offshore rørledninger Tæt svovlkontrol (mindre end eller lig med 0,015%) giver HIC-resistens; fuld sporbarhed påkrævet; flydespændingsområdet sikrer ensartede egenskaber S Mindre end eller lig med 0,015 %, PSL2-certificering, tredjeparts-inspektion
Koldt klima / arktiske rørledninger Slagtest ved -45 grader sikrer brudmodstand i ekstremt lave temperaturer; overlegen sejhed af PSL2-kvaliteter Charpy ved -45 grader, DWTT-test
Regulerede rørledninger FERC/DOT-jurisdiktioner kræver ofte PSL2-kvalitet for alle rørledningsmaterialer; maksimal flydespænding forhindrer over-tilpasning i svejsninger Fuld dokumentation, PSL2-certificering
Sur Service Lavt svovlindhold (mindre end eller lig med 0,002% for sure kvaliteter) med hårdhedstestning (mindre end eller lig med 248 HV10) opfylder NACE MR0175-kravene HIC/SSC test, hårdhedsundersøgelse
Rørledningsstation Rørføring Komplekse fremstillede komponenter kræver ensartede materialeegenskaber og garanteret sejhed PSL2-certificering, slagtest
Undersøiske rørledninger Kritiske applikationer kræver PSL2's forbedrede test, sporbarhed og kvalitetskontrol PSL2, DWTT, CTOD test

📝 Vigtige overvejelser

Omkostningspræmie: PSL2 Grade X52 koster typisk10-20 % mere end PSL1 Grade X52på grund af yderligere test, strammere kemikontrol og forbedrede dokumentationskrav. Præmien er berettiget til applikationer, hvor garanteret ydeevne er afgørende.

Tilgængelighed: PSL2 Grade X52 erlet tilgængeligfra store producenter verden over, da det er en af ​​de mest almindeligt producerede PSL2-kvaliteter [citation:1, citation:5, citation:9, citation:10].

Varmebehandlingsbetegnelse: X52 PSL2 kan indeholde suffikser, der indikerer varmebehandling [citat:2, citat:4]:

X52N: Normaliseret (for forbedret kornstruktur og ensartede egenskaber)

X52M: Termomekanisk valset (TMCP – for øget sejhed og svejsbarhed)

X52Q: Afkølet og hærdet (for maksimal styrke ensartethed)

Internationale ækvivalenter: X52 PSL2 har flere internationale ækvivalenter:

EN 10208-2 L360NB/MB

DIN 17172 StE 360,7 TM

GB/T 9711 L360 PSL2

ISO 3183 L360

Komplet specifikation: Ved bestilling angiv [citation:5, citation:9, citation:10]:

API 5L PSL2, Grade X52, SSAW (spiralsvejset), Størrelse (OD x WT), Længde, End Finish

Slagtesttemperatur: [f.eks. 0 grader , -20 grader , -30 grader , -45 grader ]

Varmebehandling: [N, M, Q] hvis nødvendigt

Eventuelle supplerende krav (sur service, yderligere NDT, hårdhedstestning)

Belægningskrav: [f.eks. 3LPE, FBE, 3LPP]

🛡️ Belægningsmuligheder til korrosionsbeskyttelse

API 5L PSL2 X52 spiralrør kan leveres med forskellige belægninger afhængigt af anvendelsesmiljøet [citat:1, citat:9, citat:10]:

Belægningstype Bedst til Nøglefunktioner Typisk tykkelse
3LPE (3-lags polyethylen) Underjordiske rørledninger Fremragende korrosionsbeskyttelse, høj slagfasthed, god vedhæftning 2,5-3,7 mm
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Olie- og gasrørledninger Stærk vedhæftning, kemisk resistens, glat overflade 300-600 μm
3LPP (3-lags polypropylen) Offshore rørledninger Høj temperaturbestandighed (op til 140 grader), fremragende mekanisk styrke 2,5-3,7 mm
Kultjæreepoxy Marine miljøer Pris-effektiv, høj fugtbestandighed 400-600 μm
Indvendige epoxybelægninger Ætsende medier Reducerer friktion, forhindrer korrosion, forbedrer floweffektiviteten 250-500 μm

💰 Prisovervejelser (2025-estimater)

Baseret på markedsdata spænder API 5L PSL2 X52 spiralrør typisk fra$750 til $1.350 per tonafhængig af vægtykkelse og specifikationer:

Vægtykkelse Prisinterval (USD/ton) Typiske applikationer
6-10 mm $750 – $1,050 Samlingslinjer, vandtransmission
12-18 mm $1,000 – $1,350 Høj-transmission, offshore
20-26 mm $1,300 – $1,700 Dybvands, arktisk, kritisk service

Bemærk: Priserne varierer baseret på ordremængde, belægninger, slagtesttemperatur og destination.

📝 Resumé

API 5L PSL2 Grade X52 Spiral neddykket buesvejsede rørerstandard, førsteklasses-kvalitetsvalg til krævende pipeline-applikationer over hele verden[citat:2, citat:5, citat:10]. Med minimum flydespænding på360 MPa (52.000 psi), kombinerer disse rør de pålidelige mekaniske egenskaber fra X52 – den mest almindelige transmissionskvalitet – med de førsteklasses funktioner i PSL2:garanteret Charpy-slagsejhed, strammere kemikontrol (især svovl mindre end eller lig med 0,015%), maksimale styrkegrænser (mindre end eller lig med 531 MPa), fuld sporbarhed og strengere testning[citat:2, citat:5, citat:8, citat:10].

Fås i diametre fra219 mm til over 4000 mmmed vægtykkelser til40 mmog længder op til50m, er disse rør produceret ved hjælp af den omkostningseffektive SSAW-fremstillingsproces, mens de opfylder de strenge krav i API 5L-specifikationen [citation:1, citation:5, citation:7, citation:10].

PSL2 Grade X52 er den foretrukne specifikation for [citat:2, citat:5, citat:6, citat:9, citat:10]:

Høj-gastransmissionkræver garanterede slagegenskaber

Offshore og marine applikationermed streng kemisk kontrol

Koldt klima og arktiske rørledningerkræver slagtest ved -30 grader til -45 grader

Regulerede rørledninger(FERC, DOT, FEMSA) hvor PSL2 er obligatorisk

Sure serviceapplikationernår det er specificeret med supplerende krav

Kritiske infrastrukturprojekterhvor udvidet dokumentation er påkrævet

Ved bestilling skal du sørge for tydeligt at angiveAPI 5L PSL2 Grade X52, SSAW, sammen med nødvendige dimensioner, slagtesttemperatur og eventuelle belægnings- eller supplerende krav baseret på din specifikke anvendelse [citation:5, citation:9, citation:10].

Send forespørgsel

whatsapp

Telefon

E-mail

Undersøgelse